Tallinna linn on algatanud olulise projekti, mis aitab noortel kultuuriga paremini suhestuda – Tallinna noorte kultuuripileti. Selle algatuse kaudu saavad pealinna lasteaiad ning koolid (sh kutsekoolid, erakoolid ja riigi haridusasutused) korraldada oma rühmadele ja klassidele ühe tasuta õppevisiidi Tallinna linna kultuuriasutusse. Kultuuripileti eesmärk on parandada kultuuri kättesaadavust, rikastada õppekava ja pakkuda lastele ja noortele väärtuslikke kultuurikogemusi.
Tallinna Filharmoonia on samuti kultuuripileti programmi raames oma uksed avanud ja võõrustanud juba mitmeid rühmi. Noortele soovitakse tutvustada muusikamaailma kõiki värve ning näidata, kui põnev ja kaasahaarav võib olla kontserdikogemus. Samuti aitab see tagada, et tulevikus oleks rohkem muusikahuvilisi ja -mõistjaid, nii võimalike tulevaste interpreetide kui ka publiku näol. Esimesed kultuuripileti abil Tallinna Filharmoonias käinud rühmad olid Jakob Westholmi Gümnaasiumi 6b muusikaklass ning Loitsu lasteaia Sipsiku rühma lapsed.

Muusikaline avastusretk Mustpeade majas
Westholmi gümnaasiumi 6b klass sai osa harivast ja meeldejäävast kogemusest, kus noored said tutvuda mitte ainult muusika kuulamise, vaid ka ise mängimise võimalusega. „Kõik oli väga vahva ja õpetlik. Lastele meeldis ka ise pilli proovida, nad olid väga uhked,“ jagasid õpetajad oma muljeid.
Ka Sipsiku rühma lastele avanes Mustpeade majas eriline võimalus sukelduda orelimuusika võlumaailma. Nad said kuulata oreli helisid, uurida selle mehhanismi ning kohtuda organist Kadri Toomojaga, kes tutvustas neile orelimängu põhimõtteid ja muusika loomise protsessi. Virtuaalorel Mixtuur andis lastele harukordse võimaluse näha lähedalt, kuidas organist mängib ja kuidas erinevaid helivarjundeid luuakse.
„Lapsed istusid otse oreli ümber ja jälgisid mängutehnikat ning instrumenti ennast. Kui kirikutes jääb organist sageli varju ja kuulda on vaid muusika, siis siin nägid nad kõike oma silmaga,“ rääkisid külastust korraldanud juhendajad.
Kontserdil kõlasid meloodiad tuntud filmidest (näiteks täispikast multifilmist „Kuidas taltsutada lohet“) – see tekitas elevust ja äratundmisrõõmu. Samuti oli võimalik olla organisti assistent, kui Kadri Toomoja mängis Vivaldi „Kevadet“ tsüklist „Aastaajad“. Hiljem oli võimalus organistiga vestelda, jagada oma muljeid ja esitada küsimusi.
Külastus oli hariv ja inspireeriv, avardades laste teadmisi muusikast ning pakkudes unustamatuid elamusi.

Muusika kaudu avardub maailm
Tallinna Filharmoonia osalemine kultuuripileti programmis on samm muusikahariduse kättesaadavamaks muutmise suunas. Kui lapsed ja noored puutuvad juba varakult kokku põneva muusikamaailmaga, suureneb tõenäosus, et muusika hakkab neid ka tulevikus kõnetama – olgu nad siis tulevased interpreedid või kirglikud kontserdikülastajad.
Tallinna Filharmoonia ootab edaspidigi uusi noori kuulajaid, et pakkuda neile avastamisrõõmu ja inspireerivaid muusikaelamusi!
Annika Lõhmus