Laen...
Sündmuste kalender

Erkki-Sven Tüüri 2. viiulikontsert kannab pealkirja "Ingli osa" ning selle maailma esiettekanne toimub homme, 2. mai õhtul Tallinnas, Mustpeade majas Tallinna Kammerorkestri esituses. "Aktuaalne kaamera" käis täna kontserdi proovis.

"Ingli osaks" nimetatakse tamme-vaadist viski küpsemisel aastate jooksul aurustuvat toorevõitu osa, mis võiks Erkki-Sven Tüüri enda sõnul tähistada ka kõike mittevajalikku, millest inimene oma küpsemise käigus vabaneb. Viiulikontserti idee sündis mitmeaastase koostöö käigus rootsis elava inglise-itaalia juurtega viiuldaja Hugo Ticciatiga, kes soleerib ka homsel kontserdil.

"Selles muusikas on seotud erinevad stiilid, selles muusikas on suuri rütme, vektoriaalset liikumist, erinevaid liine ja nende ristumispunkte, lüürikat. Lüürilised liinid ristuvad, tekitades dialoogi solisti ja orkestri vahel," rääkis viiulisolist Hugo Ticciati "Aktuaalsele kaamerale".

"Orkestril on siin väga suur roll, meil on väga tihe dialoog. Ja seda täiendab vibrafon, mis annab erilise värvingu ja seob instrumendid omavahel kokku. Tekib teatud alkeemia. See on fantastiline kontsert," lisas Ticciati.

Viiulile ja keelpilliorkestrile lisaks on Tüüri uudisteoses taas olulisel kohal löökpillid, keskne roll on seekord vibrafonil.

"Erkki-Sveni lood on sellised, mida peab päris palju harjutama, kuna ta tunneb löökpille hästi, siis ta kasutab kogu pagasit, mida saab tekitada," märkis löökpillimängija Madis Metsamart.

"Siin oli küll üks väike üllatus lõpus, et kuna Erkki-Sven tavaliselt vibrafoni mootorit ei kasuta, siis siin ta lõpus soovib korraks üllatuslikult mootorit [kasutada]. Aga mitte tavaliselt. See jäägu üllatuseks, ta kasutab siin väga eriliselt vibrafoni mootorit," lisas Metsamart.

Homse kontserdiga Mustpeade majas lõpetab Tallinna Kammerorkester oma 25. hooaja. Kontserdile järgneb kell 21.30 jätkuüritusena "Tüür-remix", kus Tüüri loomingut uues kuues esitavad Tiit Kikas, Mairo Marjamaa, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Risto Joost.

 

Reet Weidebaum, ERR

Loe vanemaid uudiseid