Laen...
Sündmuste kalender

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta muusikuks dirigent Risto Joosti kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas.

Risto Joost on oma põlvkonna muusikute hulgas üks tähtsamaid kõneisikuid ja visionääre, kes paistab silma eesti heliloojate loomingu tellija ja tõlgendajana. Tema kontserdid nii dirigendi kui ka lauljana on kõrgetasemelised ja inspireerivad. Eesti Rahvusringhäälingut seob Risto Joostiga pika-ajaline koostöö, Klassikaraadio on vahendanud otseülekandes ja jäädvustanud suure osa tema kontsertidest.

Risto Joost (1980) on õppinud dirigeerimist ning laulmist Eesti muusikaakadeemias, täiendanud end Viini muusika- ja kaunite kunstide ülikoolis ning lõpetanud magistrantuuri Stockholmi kuninglikus muusikakõrgkoolis prof Jorma Panula klassis. Ta on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui ka kontserdilavadel ning tema repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni. 2009. aasta sügisest dirigeerib Risto Joost Rahvusooper Estonias, alates hooajast 2012/2013 on Joost Tallinna kammerorkestri peadirigent ja 2016. aastast Tallinna filharmoonia kunstiline juht ning 2015. aasta sügisest Leipzigi Raadio Mitteldeutscher Rundfunk koori dirigent ja kunstiline juht. 2011. aastal pälvis Risto Joost Eesti Vabariigi noore kultuuritegelase preemia ning 2016. aastal Eesti muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia.

Aasta muusiku tiitel antakse Risto Joostile üle Tallinna kammerorkestri pidulikul kontserdil 22. jaanuaril 2019 kell 19 Tallinnas ERR-i Uudistemaja esimeses stuudios. Kontserti vahendavad Klassikaraadio, Vikerraadio ja Raadio 4 ning otsepildis ERR-i kultuuriportaal.

Eesti Rahvusringhääling on aasta muusiku tiitlit andnud välja juba 1982. aastast. Aasta Muusiku aunimetuse saab muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

Tiitli on pälvinud teiste hulgas Paavo Järvi (2012), Ivo Linna (2009), Tiia-Ester Loitme (2008), Rein Rannap (2002), Tõnu Kaljuste (1998), Erkki-Sven Tüür (1996), Valter Ojakäär (1993), Alo Mattiisen (1988), Kalle Randalu (1982) jt. Mullu pälvis Aasta Muusiku tiitli dirigent Jaan-Eik Tulve.

Loe vanemaid uudiseid