Laen...
Sündmuste kalender

2. märtsil esines Estonia Kontserdisaalis publikule Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher koos Tallinna Kammerorkestriga.

Kontserdil kõlasid Samuel Barberi „Adagio“, Joseph Haydni sümfoonia nr 49 „La Passione“, Felix Mendelssohni viiulikontsert ning Tallinna juurtega baltisaksa helilooja Boris Blacheri „Pentagramm 16 keelpillile“.  Kontserdi lisalugu oli Soome helilooja Jean Sibeliuse „Kurb valss“.

Kolja Blacher on sündinud Berliinis ja õppinud New Yorgis. Ta tunneb end koduselt maailma suurtel kontserdilavadel, Estonia Kontserdisaal andis publikule võimaluse saada osa Blacheri esitusest intiimsemas atmosfääris.

Nimekal viiuldajal on selja taga 15-aastaselt konkursivõiduga alanud pikk ja edukas muusikukarjäär. Kolja Blacher mängib Stradivari viiulil „Tritton“ aastast 1730, kuid Tallinna kontserdile võttis ta kaasa hoopis haruldase Guarneri viiuli. Tegemist on sama klassi ja paarkümmend aastat noorema meistripilliga, millel on tumedam heli ning veidi jõulisem ja isikupärasem kui Stradivari viiul, selgitas Blacher.

Tallinna kontserdil astus Kolja Blacher üles korraga kahes rollis – solistina ja dirigendina. Viimastel aastatel on just selline lavalolek talle kõige südamelähedasemaks saanud. Enne koostööd Tallinna Kammerorkestriga on ta solisti ja dirigenditöö ühendamist praktiseerinud Melbourne’i Sümfooniaorkestri, Milano Sümfooniaorkestri, Taiwani Filharmooniaorkestri, Stuttgardi Kammerorkestri, kammerorkestri Lucerne Festival Strings, Jeruusalemma Sümfooniaorkestri, kammerorkestri Camerata Bern ja Berliini Koomilise Ooperi orkestriga.

Kolja Blacher oli Berliini Filharmoonikute kontsertmeister aastatel 1993–1999 ning ta on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NRD Sümfooniaorkestri, Leipzigi Gewandhaus-orkestri ja Baltimore’i Sümfooniaorkestriga.

Kolja Blacher on ka hinnatud õpetaja. Tema käe all õpib Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis noor Eesti viiuldaja Robert Traksmann, kes samuti sel kontserdil Tallinna Kammerorkestri koosseisus mängib.

Tallinna Kammerorkestri (www.tko.ee) asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Tänaseks on sellest kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud külalisesineja kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas. Alates 2013. aastast on orkestri peadirigent Risto Joost.

Loe vanemaid uudiseid