Laen...
Sündmuste kalender

„Heino Eller. Eesti eleegia“ kontserttuuril ja Triigi Filharmoonia lõppkontserdil saab kohapeal teha antigeeni kiirteste tasuta

12.-19. augustil toimuvale „Heino Eller. Eesti eleegia“ kontserttuurile ning Triigi Filharmoonia hooaja lõppkontserdile pääsemiseks on kohapeal olemas ka tasuta COVID-kiirtesti tegemise võimalus. Seda saavad kasutada inimesed, kellel ei ole COVID-tervisetõendit võimalik esitada. 

Järgneval kahel nädalal annavad Eesti tippmuusikud Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester kontserte Eesti väikestes kohtades Kambjas, Hageris, Triigi sadamas, Põltsamaal, Viljandis ja Räpinas. Kontserdid tõotavad muusikaelamust, mis oma kvaliteedilt vastab maailma suurimate kontserdilavade nõudliku publiku maitsele.

Kavas on Eesti muusikakultuuri teerajaja ja 20. sajandi mõjuka Tartu muusikakoolkonna juhtfiguuri Heino Elleri keelpillimuusika. 20 aastat tagasi salvestasid Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri välja Heino Elleri autoriplaadi „Neenia“. See ilmus mainekas rahvusvaheline plaadifirma ECM Recordsi väljaandes ning on tänaseni peamine allikas, mille kaudu teab maailm Heino Elleri keelpillimuusikast. Nüüd jõuavad need lood Tõnu Kaljuste dirigeerimisel uuesti kuulajate ette, seekord elavas ettekandes.

See on ilus, kordumatu, meeldejääv ja eestiliku helikeelega muusika, mida Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester „Eesti eleegia“ kontsertidel esitavad. Kavas on teosed erinevatest kümnenditest: „Eleegia“ (1931), „Lüüriline süit“ (1945), „Neenia“ (1928), „Sümfoniett“ (1965-1967) ja „Viis pala keelpilliorkestrile“ (1953), mille viimane osa on helilooja kõige kuulsam teos „Kodumaine viis“.

„Võib öelda, et Heino Elleri „Kodumaine viis“ on aegade jooksul omandanud Eesti jaoks samasuguse sümbolväärtuse nagu Sibeliuse kuulus „Finlandia“ Soome jaoks,“ kirjutas Arvo Pärt, kes on Elleri üks tuntumaid õpilasi. Elleri panust Eesti muusikaellu kannavad edasi veel hulgaliselt Eesti olulisi heliloojaid - Jaan Rääts, Lepo Sumera, Eduard Tubin, Villem Kapp, Kaljo Raid, Boris Kõrver, Anatoli Garšnek, Leo Normet, Valter Ojakäär, Uno Naissoo, Arne Oit, Heino Jürisalu, Alo Põldmäe jpt.

Heino Eller, kelle 135. sünniaastat järgmisel aastal Eestis tähistatakse, töötles oma muusikas traditsioonilisi eesti elemente ja rahvaviise, kuid ta lasi end inspireerida ka impressionismist, ekspressionismist ja teistest 20. sajandi muusikavooludest. Peale selle mõjutasid teda eriti Frédéric Chopin, Edvard Grieg ja Jean Sibelius, keda ta noore mehena ka ise kohtas.

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester annavad järgneval kahel nädalal kokku kuus kontserti, kus kõlab Heino Elleri muusika: 12. augustil Kambja Martini kirikus, 13. augustil Hageri Lambertuse kirikus, 14. augustil Triigi Filharmoonias, 17. augustil Põltsamaa Niguliste kirikus, 18. augustil Viljandi Pauluse kirikus ja 19. augustil Räpina Miikaeli kirikus.

Kontserdid toimuvad vastavalt koroonaohutusreeglitele

Alates 9. augustist kehtivad Eestis kultuurisündmustele uued piirangud, korraldaja sõnul toimuvad kõik kontserdid uusi nõudeid arvesse võttes. „Meil on olemas kõik võimalused, et korraldada kavandatud kontserdid kuulajate tervisele ohutult ja turvaliselt. Neile inimestele, kel COVID-tervisetõendit veel ei ole, pakume enne kontserdi algust kohapeal tasuta antigeeni kiirtesti võimalust,“ ütleb Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.

Seega tuleb Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri kontserdile tulles võtta lisaks piletile kaasa COVID-tervisetõend, selle puudumisel varuda aega testimiseks. Tasuta kiirtestimise kulud katab Tallinna linn.

Lühidalt – kuidas tulla kontserdile:

  • Vastavalt Vabariigi Valitsuse poolt avalikustatud piirangutele tuleb täisealistel inimestel kontserdile tulles lisaks piletile kaasa võtta COVID-tervisetõend, mis on digilugu.ee portaalist all laetav kõigile, kes on vaktsineeritud, läbipõdenud viimase 6 kuu jooksul või teinud 72 tunni jooksul PCR-testi. Samuti tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, sest neid kontrollitakse pisteliselt.
  • Neile, kel COVID-tervisetõend puudub, pakub korraldaja kohapeal võimalust teha enne kontserdi algust tasuta antigeeni kiirtest. Kiirtesti tegemiseks tuleb tulla kohale varem – kell 19.30 algava kontserdi eel on tasuta testimispunkt avatud kell 18.00–19.00 ning kell 19.00 algava kontserdi eel kell 17.30–18.30. Varem kohaletulemine on vajalik selleks, et kontserdi alguseks oleks kõik testid tehtud.
  • Ilma COVID-tervisetõendita pääsevad kontserdile nooremad kui 18-aastased ning erivajadustega inimesed nagu näeb ette 9. augustist kehtima hakkav Vabariigi valitsuse korraldus.

Piletid ja sooduspiletid kontserdile on saadaval Piletilevist ja tund enne algust kohapealt. Lisaks annab kontserdi korraldaja õdede ja hooldustöötajate tänamiseks loodud PAI kaardi omanikele piletiostul lisasoodustust –15 protsenti.

Kontserte korraldab Tallinna Filharmoonia, toetavad Tallinna linn, Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Loe vanemaid uudiseid