Laen...
Sündmuste kalender

Homme 90 aastat tagasi sai Amelia Earhartist esimene naine – ja teine inimene pärast Charles Lindberghi –, kes lendas ilma vahemaandumiseta ja üksi üle Atlandi ookeani. 26.–28. mail tuleb Haapsalus, Tartus ja Tallinnas esiettekandele USA lennunduspioneerist ja naisõigluslasest Amelia Earhartist inspireeritud uudisteos –Tõnu Kõrvits „Tiibade hääl“.

Vaata videot, kuidas Amelia Earhart 20. mail 1932 valmistus lennuks üle Atlandi ookeani. Oma punase Lockheed Vegaga lendas ta välja Harbour Grace’ist (Newfoundland, Kanada) ning maandus 15 tundi hiljem Põhja-Iirimaal Londonderry lähedal.  Earharti lend pälvis maailmas suurt tähelepanu ning naine tõestas end julge ja võimeka piloodina. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=y-itPeJOyzI

Tõnu Kõrvits kirjutas Amelia Earharti elust ja loomingust inspireeritud uudisteose

Lisaks üle Atlandi lennule on Amelia Earharti nimel teisigi rekordeid ning ta kirjutas oma lennukogemustest raamatuid. Inspireerutuna sellest tähelepanuväärse naise elust ja loomingust kirjutas Tõnu Kõrvits teose „Tiibade hääl“, mis tuleb Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Risto Joosti esituses esiettekandele järgmisel nädalal. Kontserdid toimuvad 26. mail Haapsalu Toomkirikus, 27. mail Tartu Pauluse kirikus ja 28. mail Tallinna Jaani kirikus.

„Minu meelest sisaldub „Tiibade hääle” kvintessents Amelia mõttes: Julgus ja heldus on hingeõndsuse alus. See väärib meenutamist iga päev. Amelia kirjadest või luuletustest inspireeritud tekstidest ehk kõige krüptilisem, „Üks armastus” põhineb viimasel signaalil, mille Amelia teele saatis ja mis pärale ei jõudnudki,“ ütleb Doris Kareva, kes kirjutas eestikeelsed tekstid Tõnu Kõrvitsa uudisteosele.

„Tiibade hääl“ on kolmas osa Tõnu Kõrvitsa menukast triloogiast, kuuludes samasse sarja teostega „Lageda laulud“ (2015)  ja „Sina oled valgus ja hommik“ (2019).

“Lageda laulud” (Moorland Elegies) tuli esmaettekandele 2015. aastal ning pälvis laialdast tähelepanu. Üheksaosalise koorile ja keelpillidele loodud tsükli eest sai helilooja Tõnu Kõrvits 2016. aastal Eesti riikliku kultuuripreemia. Eesti Kooriühing valis heliplaadi aasta kooriplaadiks 2017 ja NPR (National Public Radio, US) aasta parima kümne klassikalise muusika albumi edetabelis oli see kolmandal kohal. Lisaks püsis plaat 2017. aasta suvel mitmeid nädalaid Amazoni klassikaplaatide müügiedetabeli tipus. 2018. aastal tunnustati „Lageda laule” aasta klassikaalbumi tiitliga ning 2019. aastal etendus teatris Vanemuine samanimeline ballett.

„Sina oled valgus ja hommik” (Sei la luce e il mattino), mille esiettekanne toimus mais 2019, on Tõnu Kõrvitsa sõnul otsekui sügavikust lauldud hümn elule ja armastusele. Selle heliplaat valiti pärast ilmumist Prantsuse maineka muusikaajakirja Classica kuu plaadiks ning 2021. aastal esitasid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester teost Pavese tekstide sünnilinnas Torinos maineka MITO festivali publikule.

Kolmas osa, „Tiibade hääl“ alles alustab oma teekonda muusikalavadel. Dirigent Risto Joost, kes on triloogia kõigi osade tellija ja juhatanud kõiki selle esiettekandeid, ütleb, et kõik kolm teost on rõhutatult poeetilise lüürilise alatooniga ning erakordselt kaunid ja mõjusad. „„Tiibade hääle“ esiettekandega saab üks oluline muusikaline sari tervikuks. Loodetavasti on meil võimalik pakkuda ka kuulamiseks Tõnu Kõrvitsa kõiki kolme teost ühel nädalavahetusel.“

Eesti Filharmoonia Kammerkoorist ja Tallinna Kammerorkestrist

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Kollektiivide on Eesti heliloojate loomingu sagedased esmaesitajad ja nende kontserdikavad on pälvinud kriitikutelt arvukalt esinejad Eesti muusikalavadel. Tõnu Kaljuste dirigeerimisel on mõlemad kollektiivid korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälviti Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest.

 

Loe vanemaid uudiseid